top of page
  • ohanainu

Czym zabezpieczyć drewno?

Drewno to piękny,szlachetny i trwały budulec, jednak niezabezpieczony, może szybko ulec zniszczeniu. Wilgoć, promienie UV, szkodniki, grzyby, zmiany temperatury- to czynniki, które mają negatywny wpływ na drewno. Jednak odpowiednia wiedza może nam pomóc. Pierwszym, najistotniejszym krokiem jest właściwa impregnacja, czyli nasycenie drewna środkami zabezpieczającymi.drewno, metody zabezpieczenia drewna, usługi stolarskie Szymanska Chełm


Ostatnio najczęściej wybieraną metodą jest OLEJOWANIE DREWNA. Jest to niezwykle skuteczny sposób. Olej wnika głęboko w strukturę drewna, uodparniając je niejako od środka. Coraz częściej zależy nam na naturalnym wyglądzie i ochronie środowiska. Dlatego sięgamy po naturalne oleje- lniany, rzepakowy, kokosowy czy oliwę z oliwek. Olej wydobywa głębię koloru, podkreśla usłojenie. Efekt jest bardzo naturalny, subtelny, drewno jest miłe, aksamitne w dotyku. Co najlepsze proces ten możemy przeprowadzić sami w domu. Wystarczy czysta lniana lub bawełniana szmatka i olej. Ma oczyszczoną powierzchnię, nakładamy szmatką olej i wcieramy wzdłuż usłojenia. Po upływie godziny nakładamy kolejną warstwę. Średnio potrzeba 2-3 warstw oleju na zabezpieczenie przedmiotów wewnątrz

usługi stolarskie lubelskie drewno jak zabezpieczyc , olejowanie drewna

domu, natomiast więcej warstw jest wskazana do mebli na zewnątrz. Olejowanie jest ekologiczną i bezpieczną metodą- dlatego spokojnie możemy jej używać w impregnowaniu desek do krojenia czy blatów. Olejowanie drewna nie powoduje zatykania porów, drewno ciągle może oddychać i oddawać nadmiar wilgoci. Drewno jest odpowiednio nawilżone, nie rozsycha się, nie pęka. Kiedy na drewnie pojawi się rysa, wystarczy delikatnie przetrzeć szmatką z olejem. Z uwagi na naturalność, olejowanie jest idealne we wnętrzach rustykalnych, skandynawskich i prowansalskich. Osobiście to moja ulubiona metoda. Olejowanie jest efektywną formą konserwacji drewna i jako takie nie potrzebuje już żadnej warstwy lakieru a ani farby. Mijałoby się to z celem. Tłuszcz jakim jest olej nie zwiąże się ze środkami powłokotwórczymi. Bejca również nie będzie mieć szans wniknąć w drewno. Jedynym środkiem jaki możemy zastosować na zaolejowaną powierzchnię jest wosk. W przypadku elementów mocno eksploatowanych np. podłogi na zewnątrz lub wewnątrz, woskowanie jest nawet wskazane. Jednak zamiast olejować, a potem wpakować powierzchnię, warto zastosować wysokiej jakości olejo-wosk.uslugi stolarskie, lubelskie, jak dbac o drewno, woskowanie drewnaWOSKOWANIE DREWNA to również naturalna i ekologiczna metoda. Wosk świetnie zabezpiecza drewno, zamyka pory, nadaje jedwabiste wykończenie i podkreśla piękny rysunek słojów, chroni przed wsiąkaniem wody. Woskować możemy zarówno surowe drewno, jak i używać go do renowacji starych mebli. Woski dzielimy na zwierzęcy- otrzymywany z wydzieliny pszczół, roślinny- produkowany z liści kopernicji i mineralny- znany jako parafina. Do pierwotnego pokrycia najlepiej wybrać wosk płynny lub półpłynny, ponieważ lepiej i głębiej wnika w pory drewna, mocniej w nie wsiąka, precyzyjnie zamyka pory. Natomiast do renowacji i pielęgnacji świetnie sprawdzi się pasta lub wosk twardy.

stolarz lubelskie chelm jak dbac o drewno

Dostępne są woski bezbarwne, kolorowe ( nadające jedynie efekt koloru) , barwiące ( zabarwiające drewno na dany kolor) i wybielające ( bielony charakter) . Woskowanie wykonujemy etapami- lepiej nałożyć kilka cienkich warstw niż jedną grubą. Pomiędzy nakładaniem kolejnych warstw należy odczekać minimum 12h. Wosk nanosimy i wcieramy wzdłuż usłojenia, za pomocą lnianej lub bawełnianej szmatki, ewentualnie miękkiego pędzla. Woskowanej powierzchni nie lakierujemy!bejcowanie drewna stolarz chelm ohana inu szymanska

BEJCOWANIE DREWNA stosujemy, kiedy zależy nam na ujednoliceniu barwy drewna, zamaskowaniu różnic pomiędzy odcieniami. Bejca powierzchniowo wnika w drewno, zachowując widoczny rysunek słojów. Na rynku dostępna jest szeroka paleta kolorów tego produktu. Rozróżniamy bejce rozpuszczalnikowe, alkoholowe i wodne- najbardziej ekologiczne. Bejca nie jest preparatem, który zabezpiecza drewno, dlatego niezbędne jest zastosowanie jeszcze lakieru, wosku lub oleju. Bejcę możemy nakładać również za pomocą szmatki, ale także pędzla, wałka czy natrysku. Efekt pędzla sprawdzi się we wnętrzach rustykalnych, prowansalskich czy chabby Chic. Dostępna jest również typowo rustykalna bejca.
lakierobejca stolarz lubelskie szymanska ludwika ohana inu

LAKIEROBEJCA jak sama nazwa wskazuje to połączenie właściwości lakieru i bejcy. Produkt ten chroni drewno przed wodą, czynnikami UV, a niektóre nawet także przed pleśnią czy szkodnikami. Dekoruje impregnuje drewno. Na rynku dostępne są lakierobejce matowe, półmatowe i błyszczące. Lakierobejce nakładamy za pomocą pędzla lub wałka, na dobrze oczyszczoną powierzchnię. Ważne jest staranne, równomierne nałożenie produktu. Po nałożeniu i wyschnięciu pierwszej warstwy, należy przeszlifować drewno, aby wyrównać jego powierzchnię. Umożliwi to wchłonięcie drugiej warstwy.
lazura stolarz chelm

LAZURA do drewna to połączenie zalet dwóch produktów - impregnatu i lakierobejcy. Podobnie jak lakierobejca tworzy trwałą powłokę ochronną, ale wnika też głęboko w drewno zabezpieczając je od wewnątrz. Pełni zatem funkcję dekoracyjno- ochronną. Stworzona na bazie żywic, jest mrozoodpornym produktem, który zabezpiecza drewno przed niekorzystnymi warunkami i przenikaniem wody. Powłoka lazury jest matowa, satynowa, nie jest lśniąca, błyszcząca jak lakierobejca. Dostępne są lazury bezbarwne jak i w kolorze. Zazwyczaj nanosimy 2-3 warstwy preparatu, który chroni drewno średnio przez 3-4 lata. Preparat nanosimy wzdłuż słojów, cienką warstwę pędzlem, wałkiem lub natryskowo. Odstępy między kolejnymi warstwami to minimum 12h. Pamiętajmy też o przeszlifowaniu każdej warstwy przed nałożeniem kolejnej.lakier do drewna stolarnia chelm lubelskie szymanski


LAKIER tworzy przezroczystą , gładką powłokę, która uwydatnia naturalną fakturę drewna. Powłoka ta chroni drewno przed uszkodzeniami takimi jak np ścieranie. Istnieją lakiery podkładowe i nawierzchniowe. Lakier podkładowy ma właściwości penetrujące. Chroni drewno przed zmianą barwy, wypełnia jego pory, umożliwia lepszą przyczepność lakieru nawierzchniowego z podłożem. Na lakier podkładowy , jak zresztą sama nazwa wskazuje, należy zastosować lakier nawierzchniowy- pokrywa on powierzchnię trwalszą błoną i sprawia , że drewno jest lepiej chronione przed uszkodzeniami i wnikaniem wilgoci. Jest to warstwa wykonczeniowa, która nadaje ostateczny wygląd. Lakiery dzielimy na połyskowe, matowe i półmatowe. Lakier nanosimy za pomocą wałka lub pędzla cienkimi warstwami. Dla uzyskania trwałej powłoki, konieczne jest nałożenie minimum dwóch warstw lakieru. Pomiędzy warstwami również należy przeszlifować i oczyścić powierzchnię. Drewno zabezpieczone lakierem nie wymaga regularnej konserwacji.
FARBA DO DREWNA całkowicie kryje jego naturalny rysunek. Wyróżniamy farby akrylowe, alkidowe i kredowe. Najczęściej sięgamy po farby akrylowe, ponieważ doskonale rozcieńczają się w połączeniu z wodą. Neutralnie pachnie i dość szybko schnie. Jest to farba bezpieczna dla dzieci. Farba alkidowa rozcieńcza się benzyną łąkową i ma mocny, charakterystyczny zapach, który utrzymuje się przez kilka dni. Schnie ok. 12h. Dobrze utrzymuje się na powierzchni i nie odpryskuje. Może być stosowana na zewnątrz. Najlepiej nie stosować jej w pomieszczeniach gdzie są dzieci. Farba kredowa również rozcieńcza się przy użyciu wody. Ma neutralny zapach i szybko schnie. Co prawda nie jest bardzo trwała, ale za to jest bezpieczna dla dzieci i najczęściej wykorzystywana w postarzaniu mebli. Zatem świetnie nadaje się w stylu rustykalnym, prowansalskim czy chabby Chic.


drewno stolarnia koło chełma ohana inu


Mam nadzieję, że pokrótce przybliżyłam Wam metody zabezpieczania drewna. Jestem ciekawa, która z nich najbardziej przypadnie Wam do gustu.

bottom of page